Końcówka roku jest zawsze dobrym czasem dla podsumowań i planowania. Jedni w postanowieniach noworocznych mają zamiar kontynuować dotychczasową, codzienną, mrówczą pracę nad kreowaniem swojego życia. Inni natomiast woleliby wprowadzić prawdziwą rewolucję i zacząć wszystko od nowa. A co jeżeli chęć zmian sięga tak daleko, że najchętniej odcięliby się od dawnego życia całkowicie, łącznie z tym, że chcieliby zmienić imię i nazwisko? Kiedy i w jaki sposób można dokonać takiej zmiany?
Z góry uprzedzam, że pomijam kwestię zmiany nazwiska związanej ze wstąpieniem w związek małżeński, bądź sytuację odwrotną, czyli zmianę nazwiska po rozwodzie. Jeżeli jesteście tym zainteresowani, to proszę dajcie znać w komentarzach lub śmiało piszcie do mnie w tej sprawie.
Ustawa o zmianie imienia i nazwiska
O tym jak zmienić imię i nazwisko oraz w jakich sytuacjach zmiana taka jest dopuszczalna, dowiecie się z całkiem odrębnej, stworzonej na podstawy tego zagadnienia ustawy o zmianie imienia i nazwiska ( z dnia 17 października 2008r.). Zainteresowanych tematem odsyłam do jej treści, którą możecie znaleźć tutaj. Ustawa jest krótka, więc jej czytanie nie powinno zająć wiele czasu.
Jak zmienić imię i nazwisko
Do dokonania tej zmiany, konieczny jest wniosek osoby ubiegającej się o zmianę.
Taki wniosek powinien zawierać dane osoby, której dotyczy :
– imię (imiona), nazwisko oraz nazwisko rodowe
– wskazanie kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt urodzenia oraz akt małżeństwa, jeżeli zmiana imienia lub nazwiska będzie dotyczyła tego aktu,
– numer PESEL
A ponadto oczywiście imię lub nazwisko, na jakie ma nastąpić zmiana. Wniosek powinien zawierać adres do korespondencji wnioskodawcy oraz uzasadnienie. Jeżeli zmiana imienia i nazwiska będzie dotyczyła aktów urodzenia małoletnich dzieci, wtedy należy wskazać też miejsce sporządzenia tych aktów.
Do wniosku należy też załączyć oświadczenie, że w tej sprawie nie był składany wcześniej wniosek do innego kierownika urzędu stanu cywilnego, albo że nie została już w tej sprawie wydana decyzja odmowna.
Kto wydaje decyzję w sprawie zmiany imienia i nazwiska?
Decyzję o zmianie imienia lub nazwiska bądź decyzję o odmowie zmiany imienia lub nazwiska wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego, do którego został złożony wniosek, albo jego zastępca. W razie decyzji, która jest niezadowalająca, stronie służy odwołanie do wojewody.
Kiedy można zmienić imię i nazwisko
Zmiany imienia i nazwiska można dokonać tylko wtedy, kiedy mamy ku temu ważne powody. W szczególności wtedy, kiedy zmiany dotyczą imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka. Zmiany imienia i nazwiska można dokonać z ważnych powodów na imię lub nazwisko używane, na takie które zostało bezprawnie zmienione, albo na takie noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo zmieniający również się posiada.
Oczywiście po przeczytaniu ustawy nie będziemy mieć jasności co do tego, co to są właściwie ważne powody. Z pomocą jak zwykle przychodzi nam praktyka.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, uznał, że ważny powód zmiany nazwiska powinien być indywidualnie oceniony, w każdej jednostkowej sprawie. Osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska, powinna przekonać organ wydający decyzję, że wskazany przez nią powód zmiany jest na tyle istotny, by władza dokonała tej zmiany, uznając go za obiektywnie istotny ( por. Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2015 r., sygn. II OSK 1433/13)
Przyjmuje się, że żeby zmienić imię i nazwisko na takie, które jest przez nas używane na co dzień, należy wykazać nie tylko sam fakt używania innych danych, ale również ważny powód. W orzecznictwie wskazuje się, samo używanie innego imienia i nazwiska spowodowane jedynie kaprysem, fanaberią nie powinno być uznawane za ważny powód w rozumieniu ustawy. Za taki ważny powód może być uznane posługiwanie się innym nazwiskiem i imieniem związane na przykład z trudnym dzieciństwem, wolą odcięcia się od swych biologicznych rodziców, będących alkoholikami. Tak uznał m..in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 4 lutego 2016 r., sygnatura II SA/Go 941/15.
Zmiana na nazwisko partnera
Od czasu do czasu przed sądami pojawia się kwestia tego czy można zmienić nazwisko na nazwisko partnera. Problematyka ta często dotyka osób pozostających w związkach z partnerami tej samej płci, które nie mogą zawrzeć w Polsce związku małżeńskiego czy formalnego związku partnerskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, że „Pozostawanie przez osoby w związku o charakterze konkubinatu, bez względu na to, czy chodzi o związek osób jednej płci, czy o związek heteroseksualny, ale w innym związku niż związek małżeński, nie stanowi „ważnego powodu”, w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska do zmiany nazwiska jednego z partnerów na nazwisko drugiego partnera.” (Wyrok WSA w Łodzi, z dnia 21 października 2015 r., sygnatura III SA/Łd 679/15)
Ochrona nazwisk historycznych
Jeżeli chcemy zmienić imię i nazwisko nie możemy za bardzo szaleć przy jego wyborze.. Ustawa nie zezwala nam bowiem zmianę naszego nazwiska na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej. Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba ubiegająca się o zmianę posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Znacie jakieś ciekawe przypadki zmiany imienia bądź nazwiska? A może macie w swoim otoczeniu osobę, która taką zmianę planuje? Jeżeli wpis okazał się dla Was ciekawy, koniecznie dajcie mi o tym znać w komentarzach, jeżeli natomiast macie w swoim otoczeniu osoby, które planują zmienić imię i nazwisko to będzie mi niezmiernie miło, jeżeli im ten wpis pokażecie.
właśnie ciekawe jak to jest z tymi ważnymi powodami…pewnie to kwestia bardzo indywidualna…w sumie już przy nadawaniu imienia urzędnik powinien sprawdzić, czy nie jest ono ośmieszające, prawda?
Tak, ważne powody to naprawdę kwestia bardzo indywidualna. Czasem zależy wręcz od tego, jak dany urzędnik zapatruje się na sprawę w danym dniu. Zresztą podobnie jest z kwestią imion czy nazwisk ośmieszających. Teoretycznie wybrane przez rodziców imiona nie mogą mieć charakteru ośmieszającego ( zgodnie z ustawą o aktach stanu cywilnego), ale często wnioski o zmianę imion z tego powodu dotyczą imion rzadko używanych, staropolskich o nietypowym brzmieniu. I tutaj też jedni urzędnicy uważają, że nie ma w takich imionach nic ośmieszającego, inni zgadzają się na dokonanie zmiany.
Gdzieś w lipcu śmiałam się, że powinnam zmienić imię i nazwisko, ale powód nie był ważny. Rodzice opowiadają o kilku osobach, co nazwisko zmieniły. Ich powodem było, że nazwisko jest śmieszne.
To jest dość częsty powód dla zmiany nazwiska. I tak naprawdę zmiana nazwiska może w takim wypadku człowiekowi znacznie ułatwić życie.
Ciekawy temat. Mąż mojej kuzynki zmieniał nazwisko dwukrotnie i ani raz nie miało to nic wspólnego ze ślubem. Pierwszy raz zmienił z nazwiska ojca na nazwisko matki, a następnie z powrotem na nazwisko ojca.
O! To się rzadko zdarza, taka dwukrotna zmiana nazwiska. Mam nadzieję, że poszło gładko i nie musiał przy okazji „boksować” się z urzędami 🙂 Trochę łatwiej jest przy zmianie na nazwisko jednego z rodziców, urzędnicy bowiem rozumieją, że czasem wynika to z określonych sytuacji życiowych, a nie z fanaberii.
O ile nad zmianą imienia często się zastanawiałam – kto lubi swoje imię zazdroszczę 😉 mnie zawsze bardziej podobają się inne 😉 to jednak o zmianie nazwiska nie myślałam nigdy i chyba nie znam takiej osoby. Ale to zrozumiałe, że dla niektórych zmiana danych osobowych jest czymś ważnym choćby biorąc pod uwagę fakt, że mają śmieszne brzmiące nazwisko i spotyka się to z kpiną czy wyśmiewaniem. 🙂
Ale mnie zaskoczyłaś! 🙂 A masz jakieś wymarzone imię na które chciałabyś dokonać zmiany? Ja jako dziecko nie lubiłam swojego imienia, głównie w okolicach grudniowych, przez imieniny wypadające w Wigilię. Zawsze domagałam się podwójnych prezentów 😛 Ciekawe czy można byłoby to zakwalifikować jako „ważny powód ” 😀
Zawsze podobało mi się imię Dominika albo Weronika 😀 w sumie nie wiem dlaczego tak jakoś sobie ubzdurałam, że takie jest ładne, a moje nie bardzo 😉 Ale z wiekiem przeszło idzie się przyzwyczaić 😉 I ja na Twoim miejscu też domagałabym się podwójnych prezentów 😀
Kiedyś się zastanawiałem jakby to było jakbym tak sobie zmienił imię i nazwisko 😀 Oczywiście nie było i nie ma ku temu poważnej przyczyny,tylko ot tak sobie to rozważałem. Ale jednak nie potrafię sobie tego wyobrazić,jakoś tak dziwnie by było 😉 Ale dobrze,że przedstawiłaś taką opcję… Wielu osobom taka możliwość może bardzo pomóc i rzeczywiście odmienić ich życie.
Człowiek się jednak przyzwyczaja do swoich personaliów 🙂 Ale faktycznie są tacy, którzy ze swoim nazwiskiem mają bardzo złe doświadczenia i taka zmiana może poprawić codzienne funkcjonowanie 🙂
Myślisz, że urzędnikowi wystarczy jeśli podam jako powód zmiany nazwiska ogólnie chęć odcięcia się od toksycznego ojca-alkoholika czy będę musiała podawać jakieś szczegóły?
To tak naprawdę w dużej mierze zależy od urzędnika rozpatrującego sprawę. Istotne jest, żeby przekonać organ, że chęć zmiany nazwiska nie wynika jedynie z zachcianki czy fanaberii, ale stanowi naprawdę ważny powód. Stąd dobrze jest sformułować wniosek konkretnie, wskazując dokładnie dlaczego przeżycia związane z ojcem doprowadziły do takiego stanu, że nie chcesz nosić jego nazwiska.
Dziękuję za odpowiedź
Od paru lat mieszkam w Niemczech. Tu pracuję i tu poznałam mojego przyszłego męża. W październiku pobieramy się i chcę przyjąć jego nazwisko. I tak sobie pomyślałam, że skoro już będę jechać do Polski, by wyrobić dokumenty z nazwiskiem męża to może przy okazji udałoby mi się zmienić pisownię mojego imienia. W Niemczech moje imię pisze się przez v, ja noszę pisane przez w co dla Niemców jest śmieszne i piszą po swojemu przez co w wielu dokumentach mam błąd. 30 lat temu w Polsce nie można było mieć przez v, bo taka litera w polskim alfabecie nie występuje, dlatego mama dała mi imię z tym nieszczęsnym w, ale może od tego czasu jednak coś się zmieniło i jednak uznają mi tę zagraniczną pisownię.
Wydaje mi się, że to, że na co dzień używasz imienia przez „v”, jak również to, że ta jedna litera w imieniu rodzi tak naprawdę sporo problemów i konsekwencji ( błędy w dokumentach, nieporozumienia z pisownią) to są argumenty jak najbardziej przemawiająca za tym, żeby pisownia imienia została zmieniona. Dodatkowo nie jest to zmiana całego imienia ( więc ciężko podejrzewać, żeby była powodowana chęcią ukrycia się, czy zmiany tożsamości ). Życzę powodzenia przed urzędami! Spotykałam się ostatnio z imionami Alex czy Victoria u dzieci, więc myślę, że litera „v” nie powinna być dużym problemem. No, ale to już zależy od urzędu 🙂 Daj proszę znać, jak poszło! Trzymam kciuki! I wszystkiego najlepszego z okazji planowanego ślubu!
Moja córka ma na imię Victoria. Ur. 2004 r. Została zarejestrowana w polskim urzędzie bez problemu, bo w czasie gdy się urodziła mieszkaliśmy na stałe zagranicą. Teraz chyba takie sytuacje są na porządku dziennym.
Zdecydowałam się na ten krok po wielu latach intensywnego myślenia. Wniosek złożony w urzędzie, argumentacja zmiany bez zarzutu więc szansę na pozytywne decyzję zmiany są ogromne. Gorzej z akceptacją wybranego nazwiska, które argimenorwne było tym, iż nie chcę nazywać się byle jak. Chcę mieć nazwisko, które coś dla.mnie znaczy. Niestety w oczach urzędników nie ma na to szans bo nie jest spokrewnione. Co w takiej sytuacji począć, poddac się i wybrać nazwisko które nie ma znaczenia? Czy walczyć o to co będę nosić z dumą do końca życia? Pytanie jak?
Pozdrawiam,
Myślę, że w takiej sytuacji najlepiej jest zasięgnąć porady prawnika zajmującego się tego typu sprawami, który w oparciu o swoje doświadczenie powinien doradzić najlepsze rozwiązanie, pomoże dobrać odpowiednią argumentację. Oczywiście, decyzje zawsze podejmują ludzie, więc nie ma możliwości stuprocentowego przewidzenia jaka decyzja zostanie podjęta, podobnie jak nie ma możliwości jednoznacznej oceny, czy np. odwołanie od decyzji na pewno przyniesie oczekiwany skutek.
Życzę powodzenia!
Coraz bardziej dojrzewam do zmiany nazwiska, więc z tym większym zaciekawieniem przeczytałem ten artykuł. Nurtuje mnie jednak jedna kwestia, na którą jak dotąd nie znalazłem odpowiedzi. Kwestia rozszerzenia zmiany nazwiska na maloletnie dzieci jest dla mnie oczywista, jednak jak się to ma w kwestii małżonka? Czy jeśli aktualnie moja żona nosi moje nazwisko to czy ona również musi złożyć odrębny wniosek o zmiane? Czy też zmiana nazwiska przeze mnie będzie ją już obejmować z tzw. „automatu”? Chcemy dokonać takiej zmiany oboje na nazwisko rodowe mojej prababci i zastanawiam się czy wystarczy w tym celu jeden wniosek czy dwa odrębne, a także czy w tym drugim przypadku złożyć wniosek jednocześnie czy np poczekać najpierw na decyzję w mojej sprawie.
Zmiana nazwiska nie obejmie małżonka/małżonki z automatu.
Droga Lawyerko. Stoję przed sytuacją którą w zasadzie powinnam nakreślić. Niedługo biorę ślub A mój przyszły mąż ma osmieszajace nazwisko, którego ja nie przyjmę. Chciałabym jednak abyśmy jako małżeństwo nosili jedno nazwisko i najlepiej jakby dało się to załatwić od razu po slubie. Jestesmy aktualbie zgodni co do tego pomyslu i mozemy przyjac nazwisko brzmiace podobnie do nazwy firmy, ktora prowadzi. Stąd pytanie: czy lepiej pospieszyć się że zmiana nazwiska narzeczonego przed ślubem, bym ja mogła przyjąć to nowe nazwisko i tak też spisać w akcie? Czy lepiej wziąć ślub nic nie zmieniając, A potem by narzeczony zmienił nazwisko z powodu jego osmieszajacego brzmienia, a następnie bym zmieniła nazwisko ja, podając jako powód że chce mieć takie samo jak mój mąż. Które rozwiązanie jest lepsze, łatwiejsze lub wiąże się z mniejszą ilością biurokracji i ryzyka że zmiana się nie powiedzie? Do ślubu zostało nam kilka miesięcy. Pozdrawiam serdecznie i proszę o odpowiedź.
Niestety, nie udzielam porad prawnych przez internet. Celem uzyskania porady prawnej w indywidualnej sprawie, najlepiej jest udać się do adwokata bądź radcy prawnego. Pozdrawiam
Dzień dobry, mam pytanie jak wygląda to ze zmianą z nazwiska polskiego na obcojęzyczne? Sprawa wygląda tak że 2 lata temu natknęłam się na to nazwisko utożsamiam się z nim ,nie chce być też kojarzona z moją rodziną i to jest powodem mojej chęci zmiany nazwiska, ale boję się że może zostać uznany za błachy. Dodam też że jest prze zemnie używane na codzień ale oficjalnie nie jest potwierdzone i sprawia mi to problemy w życiu codziennym.
W Polsce znani są architekci tworzący związek 2 mężczyzn mają na nazwisko Idziak-Sępkowscy bo tak jak jest w artykule sformułowanie w ustawie jest określenie ,, ważny powód”jest ono nie jasne https://m.fronda.pl/a/po-co-gejom-slub-skoro-moga-zmienic-nazwisko,41002.html
A co w sytuacji jeśli przyjmuje nazwisko 2 członowe po ślubie, a potem chcę tylko nazwisko męża? Moja rodzina odwróciła się ode mnie i nie mam kontaktów. Czy pozbycie się panieńskiego jest możliwe po ślubie? Czy tylko przed?
Wydaje mi się, że odpowiedź na pytanie zawarta jest w niniejszym wpisie, który wyjaśnia do czego służy procedura zmiany nazwiska. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług adwokata bądź radcy prawnego.
Dzień dobry. Mam pytanie. Jak wygląda sytuacja pary żyjącej w konkubinacie? Zgodziłam się by mój syn nosił nazwisko ojca, ale teraz myślę że lepiej byłoby gdyby miał przynajmniej nazwisko dwuczłonowe. Czy jest to możliwe?
A mogę zmienić imię Julia na inne? Bardzo nie pasuje mi to imię do mojej osobowości i z tego imienia ludzie się też wyśmiewają.
I czy mogę zmienić imię na imię neutralne nie zbyt dla kobiet i nie zbyt dla mężczyzn.