Zdarzyło Ci się czasem wyjść z domu i wsiąść do samochodu bez dowodu rejestracyjnego? Albo bez dowodu zawarcia polisy OC ? To wcale nie rzadkość. Zwłaszcza, jeżeli dwie osoby użytkują ten sam samochód. Wtedy może się zdarzyć, że jedna osoba jedzie samochodem, a dowód rejestracyjny przemieszcza się w torebce albo portfelu tej drugiej osoby. Jeszcze w dacie publikacji tego wpisu, możesz za to dostać mandat, ale po 1 października wiele się zmienia.
Skąd te zmiany?
Zmiany w obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jednak do pełnego ich zastosowania, konieczne jest wdrożenie rozwiązań technicznych umożliwiających chociażby przekazywanie informacji, np. o zatrzymaniu dowodu do centralnej ewidencji pojazdów
Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji termin wdrożenia wspomnianych rozwiązań technicznych ustalono na dzień 1 października 2018 r.
Zmiany dla kierowców po 1 października 2018r.- jazda samochodem bez dokumentów (niektórych)
Co się zmieni po 1 października? Przede wszystkim, co do zasady, będzie możliwa będzie jazda bez dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC. Piszę „co do zasady”, bo jak w każdym przypadku są reguły i są wyjątki.
Po pierwsze, jeżeli poruszamy się w Polsce pojazdem zarejestrowanym za granicą, to przepisy wymagają od nas posiadania (i okazywania na żądanie uprawnionych organów) m.in dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu. Konieczne jest również posiadanie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.
Po drugie – pamiętajmy o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów, jeżeli sami wyjeżdżamy za granicę!
Czy mogę jeździć bez dokumentu prawa jazdy?
Pamiętajmy również o tym, że póki co zmiany nie dotyczą dokumentu prawa jazdy ( czy innego dokumentu, który potwierdzi uprawnienia do kierowania pojazdem). Ten dokument nadal trzeba mieć przy sobie. Wymaga od nas tego art. 38 Prawa o ruchu drogowym, który mówi o konieczności posiadania (i okazywania) ” dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem”
„Art. 381. Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem; …” Ustawa prawo o ruchu drogowym
Często mówi się o tym, że od października możemy jeździć „bez dokumentów”. Dlatego ważne, żeby pamiętać o tym, których dokumentów dotyczą zmiany. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu w razie kontroli drogowej.
Jeżeli nie będziemy mieć przy sobie dokumentu prawa jazdy, to najprawdopodobniej dostaniemy mandat. Za prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów grozi kara grzywny do 250 zł albo kara nagany.
„Art. 95 Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” Kodeks Wykroczeń
Zobacz też : Czy kierowca może rozmawiać przez telefon stojąc na czerwonym świetle?
Jak będzie wyglądało „zatrzymanie dowodu rejestracyjnego”?
Są takie przypadki, kiedy odpowiednie służby mogą zatrzymać dowód rejestracyjny. Na przykład policjant może go zatrzymać, jeżeli stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu albo narusza wymagania ochrony środowiska. Jak wygląda takie zatrzymanie, skoro nie musimy mieć dowodu przy sobie? Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego będzie polegało na wprowadzeniu informacji o zatrzymaniu do centralnej ewidencji pojazdów.
Jeżeli chodzi o pojazdy zarejestrowane za granicą, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbędzie się w tradycyjny sposób – poprzez zatrzymanie okazanego dokumentu.
Co sądzisz o nowych przepisach? Ja myślę, że to na pewno spore udogodnienie dla kierowców. Zobaczymy, jak nowy system sprawdzi się w praktyce. Miejmy nadzieję, że obejdzie się bez komplikacji.
Warto pamiętać o podstawowych zasadach :
Po pierwsze pamiętaj, że nowe przepisy nie obejmują wszystkich dokumentów. Posiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy nadal jest obowiązkowe.
Po drugie pamiętaj, że jeżeli jeździsz samochodem zarejestrowanym za granicą, to musisz mieć przy sobie zarówno dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu, jak i dowód ubezpieczenia OC.
Po trzecie – pamiętaj o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów, jeżeli wyjeżdżasz za granicę.
Po czwarte – dowód rejestracyjny miej przy sobie również podczas przeglądu.
Po piąte – udostępnij ten wpis, żeby dotarł do jak największej liczby osób.
Po szóste – obserwuj Lawyerkę również na Instagramie i Facebooku!
*punkty 5 i 6 wprawdzie nie są wymagane, ale jak najbardziej mile widziane 🙂 Podobnie jak zapisanie się do newslettera, dzięki któremu można być na bieżąco z tym, co u mnie i co na blogu.
Zobacz też : Wypadek w trakcie nauki jazdy. Kto odpowiada?
Dobre wieści, notorycznie zdarza mi się jeździć bez dokumentów, bo zostają w innej torebce 😉
Ja się zawsze starałam tego pilnować, ale też czasem zdarzało mi się, że pojechałam bez dokumentów 🙂
Ja jestem zadowolona z tych zmian. Samochód użytkuje wraz z mężem i synem i często zapominam zabrać dokumenty auta.
Lawyerka napisał(a):
Październik 2, 2018 o 9:12 am Edytuj
Ja też kiedyś użytkowałam samochód z drugą osobą i notorycznie zdarzało się wtedy, że ja chciałam gdzieś jechać, a dowód był u tej osoby w portfelu 🙂
U mnie właśnie tak jest, że dowód rejestracyjny wędruje, bo wymieniamy się z mężem. Kiedyś miałam sytuację, że nie wiedziałam iż dowód OC mój mąż miał w skrytce w aucie (wydruk nie mieścił się w dowodzie rejestracyjnym) i policja chciała mnie skasować 50 zł za brak tego dokumentu. Po czym policjant powiedział – „wszystko jest ok, sprawdziłem w bazie, że auto jest ubezpieczone”. Więc po co te papierki? Skoro mogą sprawdzić w bazie….
Właśnie chyba z poprawnym działaniem i przygotowaniem tej bazy było najwięcej zachodu, Tak, żeby można było wprowadzić do niej informacje o zatrzymaniu dowodu i tak dalej, Właśnie mój znajomy tak ostatnio jechał bez dowodu ( jeszcze przed zmianą) i też mandat został mu odpuszczony 🙂
Nawet nie wiedziałam, że takie przepisy wchodzą w życie. Od niedawna powróciłam do jazdy samochodem i czasem biorę od taty samochód. Dobrze wiedzieć, że jeśli teraz zapomnę dowodu rejestracyjnego to nic wielkiego się nie stanie.
Dokładnie! W takich sytuacjach te nowe przepisy są super przydatne. Drugi plus w Krakowie jest taki, że zimą w czasie smogu jest darmowa komunikacja, jeżeli ma się przy sobie dowód rejestracyjny samochodu osobowego. W takiej sytuacji będziesz mogła zabrać dowód tacie, a tata będzie mógł jeździć samochodem bez problemu 🙂 No, chyba, że oboje będziecie korzystać z komunikacji, to już inna bajka 🙂
Korzystna zmiana, na pewno niejednej osobie dużo ułatwi 🙂
Też tak myślę 🙂 I nie jedną osobę pewnie uratuje od mandatu 🙂