Dziś kolejna porcja przepisów dla posiadaczy zwierząt. Chcesz mieć psa i zastanawiasz się jakie są koszty jego utrzymania? Wiadomo trzeba kupić karmę, jakieś akcesoria, opłacić wizyty u weterynarza. Co jeszcze? Wiele osób słyszało o czymś takim jak podatek od psa, ale nie wiedzą co to jest i czy to w ogóle prawda. Co robić i ile to kosztuje? Sprawdź czy w Twojej miejscowości obowiązuje opłata od posiadania psa.
Opłata od posiadania psa
Możliwość nałożenia opłaty od posiadania psa przewiduje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Decyduje o tym rada danej gminy. Opłatę pobiera się od osób fizycznych. Jeżeli nie wiesz czy w twojej miejscowości obowiązuje opłata od posiadania psa, to najlepiej poszukać tej informacji u źródła, czyli w urzędzie gminy/urzędzie miasta.
Od kogo nie pobiera się opłaty od posiadania psa
Gminy ustalając obowiązek opłaty od posiadania psów muszą przestrzegać pewnych ograniczeń. Opłaty tej nie pobiera się na przykład od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności.
Jeżeli osoba niepełnosprawna, o znacznym stopniu niepełnosprawności posiada jednego psa, to również z tego tytułu nie można od niej pobierać opłaty. Podobnie opłaty od posiadania psa nie pobiera się od osób niepełnosprawnych w przypadku posiadania tzw. psa asystującego . Kim jest pies asystujący ? To pies odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony, w szczególności pies przewodnik osoby niewidomej lub niedowidzącej, pies asystent osoby niepełnosprawnej ruchowo, który ułatwia osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Definicję psa asystenta znajdziecie w art. 2 ust. 11 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Opłaty od posiadania psa nie muszą też uiszczać osoby powyżej 65 roku życia pod warunkiem, że prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe. Zwolnienie w ich przypadku dotyczy jednego psa. Opłaty nie pobiera się też od po podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych, w ich przypadku zwolnienie dotyczy posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Jak wysoka jest opłata od posiadania psa?
Wysokość opłaty od posiadania psa zależy od uchwały danej rady gminy. Jednak zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2016 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017r. wysokość opłaty od posiadania psa w ciągu roku nie może przekroczyć 118,97 zł. Ale uwaga! To jest stawka maksymalna jaką gmina może ustalić za posiadanie jednego psa. Więc, jeżeli ktoś tych psów ma, powiedzmy 5, to zapłaci odpowiednio więcej.
Opłata od posiadania psa w Krakowie
Kraków zdecydował się na wprowadzenie opłaty od posiadania psa. W 2017r., jej wysokość wynosi 36 zł od jednego psa rocznie. Kraków przewidział również dodatkowe wyłączenia z tego obowiązku. Oprócz tych przypadków, które są wymienione w ustawie i obowiązują na terenie całego kraju, w Krakowie dodatkowo nie pobiera się opłaty od posiadania:
- psów wziętych z krakowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt
- psów do ósmego miesiąca życia.
- psów trwale oznakowanych czipem/mikroprocesorem bądź tatuażem,
- psów chirurgicznie wysterylizowanych lub wykastrowanych.
W tych dwóch ostatnich przypadkach oznakowanie i wykastrowanie należy zgłosić i udokumentować przed inkasentem opłaty. W Krakowie inkasentem opłaty od posiadania psa jest Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Opłata jest obowiązkiem, bez dodatkowego wezwania. Należy ją uiścić do 31 maja każdego roku. A jeżeli dopiero co nabyliśmy psa, to podatek należy uiścić do 14 dnia miesiąca następującego po miesiącu wejścia w posiadanie psa. Czyli w skrócie : pies wprowadza się do nas w listopadzie, a my najpóźniej do 14 grudnia musimy za niego zapłacić
Wiele gmin rezygnuje z pobierania tych opłat. Dużym problemem dla gmin, jest niska ściągalność tego rodzaju opłat. Ciekawa jestem jak to wygląda w Waszych miejscowościach? Czy wasze gminy zdecydowały się na wprowadzenie opłat za posiadanie psa? Jeżeli ciekawi Cię psia tematyka zajrzyj do wpisu o tym, czy pies na spacerze musi mieć smycz i kaganiec.
Zobacz też film od przepisach dla posiadaczy psów na youtube :
Szczerze powiedziawszy to ostatnio nie sprawdzałam, czy w Tarnowie coś się zmieniło jeśli chodzi o opłatę od posiadania psa, ale jeszcze dwa lata temu jej nie było 🙂
Możliwości wyegzekwowania tych opłat są tak naprawdę tak niewielkie, że dużo gmin rezygnuje w ogóle z tych opłat 🙂
Podobnie, jak Rzeszów – tam też nie ma opłaty. A piesków coraz więcej. Oby tyle samo było myślących właścicieli. W linku zamieszczam info w podobnym temacie i Twój filmik – bardzo przydatny! 🙂
A włąśnie rolnicy powinni płacić podatki. Może zastanowilibby sie dwa razy,zanim wzięli by psa. Od niedawna mieszkam na wsi i jestem przerażona sposobem w jaki traktuje się tu psy.. Oczywiście nie wszyscy, ale z reguły tak.
Niestety na wsiach jeszcze bardzo często można spotkać się z takim podejściem, że pies ma być przy budzie na łańcuchu i pilnować domu ( zresztą nawiasem mówiąc przepisy też znacznie ograniczają możliwość trzymania psa na łańcuchu). To podejście na szczęście się zmienia i coraz więcej posiadaczy kochających i dobrze traktujących swoje psy, ale wciąż moim zdaniem za mało.
Też mam nadzięję,że to się zmieni. Powoli, powoli. Cieszę się ,że odkryłam ten blog, pozdrawiam
Miło mi to czytać. Pozdrawiam również!
U nas na wsi chyba w każdej zagrodzie psy, ale o żadnym podatku nie słyszałam.
W takim razie duże prawdopodobnieństwo, że u Was tej opłaty nie ma 🙂 Chociaż, jeżeli też macie psa, albo jacyś dobrzy sąsiedzi mają, to nie zaszkodzi sprawdzić 🙂
To wygląda na to że w Krakowie to chyba nikt tego podatku nie płaci 😉 więszkość właścicieli czipuje psy, nie mówiąc już o kastracji/sterylizacji 😉 mnie natomiast niepokoi kwestia co robić ze szczątkami zwierząt… czytałem ostatnio bulersujący tekst o zakopaniu psa u kogoś znajomego na działce (podrzucam zaitneresowanym tematem: https://www.eporady24.pl/zakopanie_padliny_psa_na_dzialce,pytania,6,65,667.html ) mój staruszek ma już 18 lat i gdy stanie isę nieuniknione chyba zawiozę go do lasu na ukochaną polanę i tam zakopię… mam nadzieję, że to zgodne z prawem?… :/