You are currently viewing Ile zarabia ławnik? Obowiązki ławnika a praca.

Ile zarabia ławnik? Obowiązki ławnika a praca.

Wpis o tym kim jest ławnik i kto może zostać ławnikiem, cieszy się bardzo dużą popularnością na blogu. Dlatego dziś przychodzę z kolejną porcją informacji dotyczących ławników. Tym razem o tym, ile zarabia ławnik i czy na czas pełnienia obowiązków ławnikowi przysługuje zwolnienie z pracy

Zobacz też : Kim jest ławnik ? Kto może zostać ławnikiem?

Ile zarabia ławnik ?

Funkcja ławnika umożliwia udział w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości dla osób, które nie tylko nie są sędziami, ale przeważnie z prawem  w ogóle nie mają wiele wspólnego.

Warto  jednak wiedzieć o tym, że bycie ławnikiem, jakkolwiek może być bardzo ciekawe, to nie jest zajęcie na pełen etat.  W przeciwieństwie do sędziego, dla ławnika udział w rozprawach to raczej jedynie dodatkowe zajęcie.

Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Łatwo obliczyć, że średnio wypada jeden dzień w miesiącu. Liczba tych dni może jednak zostać zwiększona przez prezesa sądu, jeżeli zajdą ku temu ważne przyczyny. W szczególności, jeżeli zachodzi konieczność zakończenia rozprawy z udziałem danego ławnika.

Taka konieczność zachodzi bardzo często w skomplikowanych i wielowątkowych sprawach karnych, które i tak przeważnie ciągną się latami. W sprawach karnych obowiązuje tzw. zasada niezmienności składu, co oznacza, że cała sprawa w danej instancji toczyć się musi przed tym samym składem sądu. W takiej sytuacji, żeby sprawa nie ciągnęła się jeszcze dłużej, konieczne jest wyznaczenie większej ilości rozpraw niż 12  w ciągu roku.

Obowiązki ławnika a praca

Przepisy przewidują zawiadomienie pracodawcy o wyznaczeniu ławnika do udziału w sprawie. To powiadomienie pracodawcy ma służyć zaplanowaniu przez niego odpowiedniej organizacji pracy z uwagi na to, że pracodawca ma obowiązek zwolnienia ławnika od pracy na czas wykonywania czynności w sądzie. Za czas zwolnienia od pracy ławnik zachowuje prawo do świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Ile zarabia ławnik, czyli „dniówka” ławnika.

Jeżeli chodzi o to ile zarabia ławnik, to warto pamiętać o tym, że chociaż potocznie mówi się o wynagrodzeniu, to ustawa przewiduje nie wynagrodzenie, a „rekompensatę”. Takie rekompensaty wypłacane są jednak  nie tylko osobom pozostającym w stosunku pracy, może je otrzymać nawet osoba, która nie jest zatrudniona.

Ławnik otrzymuje rekompensatę pieniężną za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia lub uczestnictwo w posiedzeniu rady ławniczej, jeżeli został do niej wybrany.

Wysokość rekompensaty wynosi, za każdy dzień pełnienia obowiązków ławnika 1,9% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. To około 76 zł brutto ( w 2017r.). Koszty wypłaty rekompensaty  ponosi Skarb Państwa.

(Podstawą ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego w danym roku stanowi  co do zasady przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego. Jego wysokość ogłaszana jest w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego)

Dodatkowo ławnicy zamieszkali  poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów.

Jak widać bycia ławnikiem nie można raczej traktować jako podstawowego zajęcia mającego zapewnić utrzymanie. Jednak osoba pełniąca funkcję ławnika w sądzie nie pełni jej całkowicie bezpłatnie. Jeżeli marzy Wam się sprawowanie funkcji ławnika, zachęcam do zapoznania się z wpisem o tym kto może zostać  ławnikiem.

Wkrótce na blogu pojawi się również wpis o tym, jak wyglądają wybory na ławników. Informację o najnowszych wpisach pojawiają się zawsze na mojej stronie na Facebooku. Zapraszam do jej polubienia i obserwowania.

Ten post ma 10 komentarzy

  1. Taka praca z powołania, patrząc na wynagrodzenie. 🙂 Z ciekawości jednak idę się zapoznać, kto może zostać ławnikiem.

    1. lawyerka

      Nie jest to na pewno zajęcie pozwalające na zarobienie nie wiadomo jakiej sumy. Ale z drugiej strony często ławnikami zostają np. emeryci lub renciści, dla nich to dodatkowe zajęcie pozwalające na aktywną emeryturę, a przy okazji zawsze coś wpada do kieszeni.

  2. Czasem się zastanawiałem czy ławnik to przede wszystkim misja czy jednak możliwość dodatkowej pracy… 🙂 lub może jedno i drugie.

  3. poliptyk

    Za pierwszym razem przeczytałam „prawnik” zamiast „ławnik” 😉

    1. lawyerka

      Agnieszko! Wszystko przed Tobą 🙂 Sama kiedyś zastanawiałam się jak to jest usiąść na rozprawie za stołem sędziowskim 😀

  4. Kobietapo30

    W sumie interesujący temat. Na pewno nie po to, by zarobkować…:)

  5. Ławnik II kadencji

    Sam w przeszłości zasiadałem czasem na ławie oskarżonych tylko za to że myślałem i postępowałem w swoim życiu uczciwie i zgodnie z własnym sumieniem oczywiście będąc człowiekiem opozycji w stosunku do PRL. To wówczas doświadczyłem wyroki od sędziów i ławników mieniącymi się ” wymiarem sprawiedliwości ” . Dlatego po tzw. zmianach i niby upadku partii polskich komunistów czyli upadku ” kierowniczej roli PZPR ” podjąłem decyzję zebrania wymaganych podpisów od osób uprawnionych do wystawienia mnie na kandydata na ławnika sądowego i Rada Miejska taką decyzję podjęła. Okres pierwszej kadencji pokazał mi jak ten wymiar sprawiedliwości w rzeczywistości funkcjonuje. I niestety moja ocena w tamtym czasie była porażająca ! Absolutnie nie mogłem się z tym pogodzić gdy w składy orzekające wchodzili ludzie którzy w minionym czasie podejmowali wyroki stanu wojennego które były sprzeczne z prawem. Nie byłem w stanie zaakceptować faktu sprzecznych wyroków w tej samej sprawie. To moim zdaniem był i jeszcze niestety jest trwanie w przeszłości. I w tym miejscu jest początek niesprawiedliwości. Powiem więcej : dopóki naród Polski się nie opamięta i nie będzie sobie zdawał sprawy z tego iż to właśnie On poprzez swoich ławników ma podstawowy wpływ na sprawiedliwość w naszej Ojczyźnie to tej sprawiedliwości po prostu nie będzie !!!! To tych minimum pięćdziesiąt uprawnionych obywateli musi sobie zdawać sprawę komu podpisuje zgodę na kandydowanie, to członkowie rady miejskiej winni przesłuchiwać przed głosowaniem wszystkich kandydatów na ławników by dokonać wyboru kandydata właściwego. Wszyscy powinni wiedzieć że ławnik powinien być żywą sprawiedliwością , uczciwością i godnością. Jego sumienie i odpowiedzialność nie powinno ulegać jakimkolwiek naciskom lub korupcji. Powinien być człowiekiem wolnym i niezależnym szukającym w swoim powołaniu prawdy. I o to proszę Naród oraz każdego kto ławnikiem chce być .

Dodaj komentarz