Prawo reguluje niemal każdą dziedzinę naszego życia. Od rzeczy poważnych i niekoniecznie przyjemnych, jak na przykład podatki, po codzienne ( spacer z psem, przechodzenie przez ulicę) bądź sezonowe aktywności i przyjemności. Dziś o tym jakie są obowiązki na stoku, czyli prawo dla narciarzy.
Dla preferujących słuchanie od czytania przygotowałam również film na Youtube. Zapraszam do subskrypcji mojego kanału.
Jaka ustawa reguluje prawo dla narciarzy?
Jak wsiadamy do samochodu, to wiemy, że obowiązuje nas prawo o ruchu drogowym (potocznie nazywane kodeksem drogowym), a gdzie szukać przepisów dla narciarzy? Prawo dla narciarzy znajdziemy przede wszystkim w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. To ta sama ustawa o której wspominałam we wpisie dotyczącym obowiązków osób przebywających w górach. Tam znajdziecie zasady obowiązujące narciarzy, ale też całą masę definicji ( czym jest nartostrada, czym jest zorganizowany teren narciarski, wypadek etc) Jeżeli chcecie osobny wpis z definicjami dla narciarzy – dajcie mi proszę o tym znać w komentarzu.
Zobacz też : Obowiązki osób przebywających w górach, czyli prawo jest wszędzie!
Jakie są obowiązki narciarzy na stoku?
Zarówno osoby uprawiające narciarstwo, jak i osoby uprawiające snowboarding są obowiązane do przestrzegania pewnych zasad. Po pierwsze należy zapoznać się z zasadami korzystania z danego terenu narciarskiego oraz znajdujących się na nim obiektów i urządzeń. Po zapoznaniu się z tymi zasadami należy ich oczywiście przestrzegać
Gdzie znaleźć taki regulamin zachowania na danym stoku? To też jest uregulowane prawnie! Osoba zarządzająca danym terenem ma obowiązek umieszczenia zasad korzystania ze stoku m.in. w miejscach wejścia na teren narciarski, w miejscach sprzedaży biletów wstępu czy przy stacjach wyciągu.
W regulaminie często możemy znaleźć na przykład zasady pierwszeństwa czy zasady wyprzedzania na stoku.
Oprócz stosowania się do regulaminu na stoku mamy również obowiązek stosowania się do znaków zakazu i nakazu umieszczanych przez zarządzającego terenem.
Prędkość na stoku narciarskim, wybór trasy
Jeżeli chodzi o prędkość na stoku, to mamy obowiązek dostosować ją do naszych umiejętności i do stopnia trudności trasy, ale nie tylko! Należy pamiętać również o tym, żeby dostosować prędkość do aktualnie panujących warunków, czyli stanu trasy, natężenia ruchu czy warunków atmosferycznych.
Oczywiście warto dostosować wybór trasy do naszych możliwości. Istnieją trasy łatwe ( kolor niebieski), trudne ( kolor czerwony) i bardzo trudne ( kolor czarny). Oznaczenie tras nie jest przypadkowe. Istnieje specjalne rozporządzenie, które reguluje dokładnie, jaka trasa, o jakich parametrach powinna być oznaczona danym kolorem. Dane te różnią się w zależności od tego czy mamy do czynienia z trasą zjazdową czy z trasą do narciarstwa biegowego. I tak na przykład trudna trasa zjazdowa to taka o średnim nachyleniu do 29% (16°) i maksymalnym stopniu nachylenia do 40% (22°). Przy ocenie stopnia trudności bierze się również pod uwagę inne czynniki. Na przykład ukształtowanie terenu, zalesienie, zabudowania oraz inne obiekty znajdujące się w bezpośredniej bliskości trasy.
Inne obowiązki na stoku
Należy pamiętać o użytkowaniu sprawnego sprzętu. Sprzęt musi być również dostosowany do podejmowanej aktywności oraz używany zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia. To nie jest jedynie nasze widzimisię, ale obowiązek nałożony przez ustawę.
Pamiętajmy również o tym, że jeżeli zobaczymy wypadek na stoku to mamy obowiązek bezzwłocznego poinformowania o tym zdarzeniu ratowników narciarskich. Podobnie w przypadku zaginięcia osoby, albo jeżeli zobaczymy inne nadzwyczajne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo ludzi.
Czy narciarze muszą mieć kaski?
Znacie powiedzenie jazda w kasku nie boli? Czasem kask pozwala uniknąć poważnych obrażeń głowy. Wypadki na stoku się zdarzają, czasem niezależnie od naszych umiejętności. Jednak, jeżeli chodzi o obowiązek prawny, w kasku zarówno na nartach, jak i na snowboardzie mają obowiązek jeździć osoby do ukończenia 16 roku życia.
Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. ( ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich).
Warto pamiętać o tym, że ten kto, ma obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia ( czyli przeważnie rodzic) dopuszcza to tego, że osoba taka zjeżdża bez kasku popełnia wykroczenie. Wykroczenie to zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł.
Piwo na stoku – czyli co grozi za jazdę na nartach na bani
A co z jazdą na nartach i na snowboardzie pod wpływem alkoholu? Zabronione jest uprawianie narciarstwa lub snowboardingu na na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Stan nietrzeźwości zachodzi wtedy, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość albo zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Warto pamiętać o tym, że zarządca terenu może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje na to, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego również stanowi wykroczenie i może kosztować nas 5000 zł.
Tyle na dziś, jeżeli chodzi o prawo dla narciarzy. Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem to bądźcie czujni, bo wkrótce na blogu pojawi się wpis dotyczący odpowiedzialności za wypadek na stoku. Zachęcam do polubienia i zaobserwowania mojej strony na Facebooku, tak zawsze znajdując się informacje o najnowszych wpisach.
Niestety, mam na co dzień okazję obserwować, że wielu ludzi na urlopie jest przekonanych, że nie dotyczą ich żadne prawa i przepisy :/
Oj to prawda, potem z tego wychodzą różne bardziej lub mniej ciekawe historie.
Nie jeżdżę na nartach ani niczym podobnym więc się dotychczas tym nie interesowałam, ale będę pamiętać na przyszłość 🙂
Ja też na nartach nie jeżdżę, mniej więcej od podstawówki 🙂 Ale kto wie, może kiedyś wrócę na stok 😀