You are currently viewing Roque Nublo – drugi co do wysokości wierzchołek w górach Gran Canarii

Roque Nublo – drugi co do wysokości wierzchołek w górach Gran Canarii

Jeżeli planujecie wypoczynek na Gran Canarii, ale niekoniecznie uśmiecha Wam się, na przykład tygodniowe plażowanie, to warto pomyśleć o wycieczce w góry. Wyspa pod tym względem ma wiele do zaoferowania. Polecam serdecznie wizytę na Roque Nublo. Jeżeli śledzicie mój kanał na Youtube, to być może widzieliście vloga z Puerto de Mogan, Teroru i wizyty na Roque Nublo. Jeżeli nie, zapraszam do jego obejrzenia.

Zobacz też : Gran Canaria – oblicze górzyste

Jak dojechać na Roque Nublo z Maspalomas i Playa del Ingles

Dojazd na Roque Nublo z turystycznego kompleksu Maspalomas, Playa del Ingles i San Augustin nie jest skomplikowany. Wystarczy wjechać na drogę GC 60 i kierować się na Fatagę. Drogą GC 60 dojeżdżamy do samej Ayacaty, skąd odbijamy w prawo na GC 600. Skrzyżowanie w Ayacacie jest dobrze oznakowane. Nie sposób się zgubić. Po około dwóch kilomentrach dojeżdżamy do parkingu. Dalej idziemy na nogach, około 1,5 km. Trasa nie jest szczególnie wymagająca ani męcząca.

Roque Nublo

Warto pamiętać o tym, że chociaż z Playa del Ingles do parkingu pod Roque Nublo jest niecałe 40 kilometrów, to przejechanie tej trasy może spokojnie zająć ponad godzinę. Na górskich krętych drogach nie da się ( i nie warto) rozwijać zawrotnych prędkości. Jeżeli czas na to pozwala, warto po drodze zrobić kilka przystanków, zwłaszcza, jeżeli widzimy określenie mirador (punkt widokowy). Warto również przystanąć w Fatadze i San Bartolome de Tirajana. To dwie, ładne i ciekawe kanaryjskie miejscowości. My w tym roku niestety nie mieliśmy na to czasu.

Zobacz też : Fataga – niewielka perełka wśród gór Gran Canarii

Roque Nublo – drugi najwyższy szczyt Gran Canarii

Roque Nublo sięga 1813 m n.p.m. Sama skała mierzy około 80 m. To drugi, co do wysokości wierzchołek na Gran Canarii. Najwyższy na wyspie jest Pico de las Nieves, który z Roque Nublo jest dobrze widoczny. Na Pico de Las Nieves znajduje się baza wojskowa. Jest również punkt widokowy.

Roque Nublo

Roque Nublo

Istnieje przesąd, że pogłaskanie lub pocałowanie skały przynosi szczęście. To jeden z tych typowo turystycznych przesądów, ale warto pamiętać o tym, że przed laty Roque Nublo było miejscem kultu.

Piękne widoki

Przy dobrej przejrzystości powietrza widoki z Roque Nublo są niesamowite. Dlatego warto zarezerwować sobie chwilę na to, żeby się nimi spokojnie nacieszyć. My trafiliśmy na całkiem niezłe warunki pogodowe, więc mogliśmy spokojnie podziwiać piękno Gran Canarii, ale nie tylko. Z Roque Nublo mogliśmy zobaczyć również Teneryfę, z niezwykle charakterystycznym wulkanem El Teide. El Teide jest widoczny z kilku miejsc na Gran Canarii i zawsze cieszy mnie jego widok. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę Teneryfę.

Roque Nublo

Roque Nublo

Podejrzewam, że odwiedzenie Roque Nublo może zapewnić niesamowite wrażenia również przy gorszej pogodzie.  W końcu chmury mają w sobie coś magicznego i romantycznego.

Roque Nublo

Roque Nublo

Pogoda na Roque Nublo

Planując wycieczkę na Roque Nublo warto pamiętać o odpowiednim ubraniu. Wprawdzie trasa nie jest super wymagająca, ale lepiej mieć ze sobą wygodne buty. Pogoda w górach bywa kapryśna. My tym razem trafiliśmy na piękne słońce. Jednak na górze wiał straszny, naprawdę straszny wiatr. Na samym szczycie, po stronie nieosłoniętej skałami, miałam momentami problem z utrzymaniem równowagi. A nie należę raczej do wagi piórkowej i zazwyczaj mocno stąpam po ziemi. Wiatr był zimny, więc kurtka-wiatrówka i osłona na głowę to podstawa.

Roque Nublo

Warto też wcześniej sprawdzić prognozy pogody i generalnie spoglądać na to, co się dzieję wokół. Czasami nad oceanem może być bardzo słonecznie, w górach natomiast może gromadzić się mgła. W zeszłym roku dojechaliśmy prawie do Ayacaty, jednak z uwagi na to, że widoczność była praktycznie na 1-2 metry, zrezygnowaliśmy z Roque de Nublo.

Jak Wam się podoba Roque Nublo? Czy jest to jedno z tych miejsc, które chcielibyście odwiedzić? A może już tam byliście ? Jeżeli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami!

Dodaj komentarz