You are currently viewing Przepisy tylko dla kobiet !

Przepisy tylko dla kobiet !

Drogie Kobiety! Przede wszystkim wszystkiego najlepszego dla Was (i dla mnie, a co! :)) z okazji naszego święta! Obyśmy zawsze potrafiły dogadać się ze sobą, decydować o sobie i żyć szczęśliwie własnym, wymarzonym życiem. Z okazji Dnia Kobiet kilka wybranych przepisów dotyczących tylko nas, kobiet.

Minimalny wiek do zawarcia małżeństwa dla kobiet i mężczyzn

Co do zasady możemy wstąpić w związek małżeński po ukończeniu 18 roku życia. To dotyczy i kobiet i mężczyzn. Nie każdy jednak wie, że dla kobiet przewidziano wyjątek. Mianowicie, jeżeli zawarcie małżeństwa ma być zgodne z dobrem założonej rodziny, to sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która skończyła lat 16. Najczęstszą przyczyną udzielenia zezwolenia w tym zakresie, jest po prostu ciąża dziewczyny. Sąd jednak udzielając takiej zgody, powinien zbadać dojrzałość emocjonalną przyszłej panny młodej. Dla faceta przed osiemnastką takiego wyjątku nie przewidziano.

Art. 10. §1. Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego
Nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Dzieciobójstwo – kwalifikowany typ zabójstwa

Za zabójstwo w Polsce grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności. Łagodniejszej karze podlega matka, która zabija dziecko w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu. Skąd wziął się ten budzący niemałe kontrowersje przepis? Poród u kobiety to wyrzut hormonalnego koktajlu Mołotowa. Procesy zachodzące w organizmie, szczególnie podczas porodów trudnych, z komplikacjami, połączone niejednokrotnie z trudną sytuacją życiową kobiety sprawiły, że ustawodawca przewidział za tego typu przestępstwo łagodniejszą karę. Oczywiście łagodniejsza odpowiedzialność zależy od udowodnienia, że dzieciobójstwo związane było bezpośrednio z przebiegiem porodu. Na mniej surowe traktowanie nie może liczyć kobieta, która zabicie dziecka np. zaplanowała przed porodem.

Art. 149. Kodeksu Karnego
Matka, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

dzień kobiet

Kobieca higiena w więzieniu

Inne uprawnienia dotyczą kobiet i mężczyzn w więzieniu. Niezależnie od płci skazani mają obowiązek dbałości o schludny wygląd i należytą czystość osobistą, jednak skazany mężczyzna korzysta z ciepłej kąpieli co najmniej raz w tygodniu,natomiast skazana kobieta korzysta z ciepłej kąpieli co najmniej dwa razy w tygodniu, dodatkowo co najmniej raz dziennie ma dostęp do ciepłej wody.  Jeżeli ciekawi Was jak wygląda więzienne życie, a nie chcecie tego sprawdzać w praktyce, to przypominam, że kiedyś pisałam o ciekawostkach zza krat.

§ 31. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności :

1. Skazany utrzymuje należytą czystość osobistą i dba o schludny wygląd.
2. Skazanemu, co najmniej raz w miesiącu, umożliwia się ostrzyżenie.
3. Skazany korzysta co najmniej raz w tygodniu z ciepłej kąpieli. Skazany zatrudniony przy pracach brudzących korzysta z odpowiednio częstszych kąpieli. Kąpiel skazanego chorego odbywa się według wskazań lekarza.
4. Skazana kobieta korzysta co najmniej raz dziennie z ciepłej wody i dwa razy w tygodniu z ciepłej kąpieli.


Kobieta w pracy

Oczywiście jest cały szereg przepisów dotyczących praw kobiet w pracy, głównie związanych z ciążą, okresem połogu czy urlopem macierzyńskim. Na przykład pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie mogą też wykonywać określonych prac, które mogłyby źle wpłynąć na zdrowie ich lub dziecka. Istnieje nawet osobne rozporządzenie zawierające wykaz prac szkodliwych dla kobiet ( rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet)

Art. 176. [Prace wzbronione kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią]
§ 1. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

Tradycyjnie mam nadzieję, że udało mi się Wam przemycić jakąś nową ciekawostkę związaną z prawem. Wszystkim kobietom jeszcze raz wszystkiego najlepszego! Jeżeli chcesz mi sprawić prezent na Dzień Kobiet, podziel się tym wpisem z innymi, możesz na przykład udostępnić link do niego na Facebooku! Przy okazji zapraszam do polubienia mojego Fanpage’a – tam zawsze pojawiają się informacje o nowych wpisach.

Ten post ma 7 komentarzy

  1. Mrs. Puzel

    Bardzo przydatne informacje!

    Słyszałam, że kobieta karmiąca ma prawo do skrócenia czasu pracy o godzinę lub dwie (nie pamiętam dokładnie).

    Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego! 😀

  2. Autopogoń

    nigdy się nie zastanawiałam nad tym, jak właściwie wygląda życie kobiet w więzieniu (no, obejrzałam o tym jeden film, ale fabularny, nie dokumentalny). chętnie poczytam!

  3. Irmina

    Przy wspomince o więzieniu, aż mnie ciary przeszły;p

  4. Ciepła kąpiel dwa razy w tygodniu zamiast raz jest dobrym powodem , żeby jednak nie walczyć o równouprawnienie 😉

  5. Marian

    Dziękuję za te ciekawostki. Uważam jednak, że mężczyźni powinni mieć taki sam dostęp do higieny w więzieniu – to, że kobiety mają lepszy dostęp (dodatkowa ciepła woda raz dziennie i gwarancja kąpieli dwa razy w tygodniu, a nie raz w tygodniu), stanowi dyskryminację mężczyzn.

    Komentarz oczywiście nie jest formą pretensji do autorki artykułu, bo to nie ona ustala przepisy w Polsce, tylko podzieleniem się opinią na ten temat.

Dodaj komentarz