You are currently viewing Miłość w orzeczeniach sądowych

Miłość w orzeczeniach sądowych

Nie policzę ile razy to zdanie pojawiło się już na blogu, ale prawo jest wszędzie. Towarzyszy nam codziennie, w zwykłych życiowych sytuacjach, jest z nami na zakupach, kiedy się malujemy, a nawet kiedy zwyczajnie chodzimy po ulicy. Prawo zajrzeć też może w bardziej intymne sfery naszego życia. Na salach sądowych nie brakuje burzliwych historii miłosnych. Siłą rzeczy wertując orzecznictwo sądowe można wiele dowiedzieć się o życiu. Wiele można również dowiedzieć się o relacjach międzyludzkich. Sprawdź jak wygląda miłość w orzeczeniach sądowych.

Stereotyp kryzysu wieku średniego, czyli młodsza kochanka

Nie tak dawno głośno w sieci było o orzeczeniu sądowym w sprawie, w której pan domagał się zwrotu pieniędzy, które w trakcie trwania związku przeznaczył na wyżywienie, wynajęcie mieszkania i upominki dla pani z którą pozostawał w bliskiej relacji. Sąd rejonowy oddalił jego powództwo, a wyrok został podtrzymany przez sąd okręgowy. W uzasadnieniu wskazano, mówiąc krótko, że facet decydując się na romans, powinien liczyć się z wydatkami, a żądanie ich zwrotu jest moralnie naganne.

Każdy bowiem mężczyzna w mocno średnim wieku, chcąc mieć romans z młodą kobietą i żyć z nią w konkubinacie, musi liczyć się z pewnymi wydatkami, chociażby na drobne upominki do jakich można zaliczyć zakup kobiecie bluzki. Żądanie zwrotu kwot wydatkowanych na upominki w ustalonym przez Sąd stanie faktycznym jest moralnie naganne, a co za tym idzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i nie może korzystać z ochrony prawnej. ( z orzeczenia Sądu Okręgowego w Łodzi, z dnia 21 października 2016r., sygn. III Ca 805/16)

Stawianie warunków w małżeństwie

Mówi się, że małżeństwo to kompromis. Dobrze jest jednak uważać na to jakie warunki stawia się swojemu współmałżonkowi, bo nie wszystkie mogą zyskać potem aprobatę sądu przy rozwodzie. Ciekawe orzeczenie pojawiło się w latach 50 tych,w sprawie, w której mąż wyprowadził się do innej miejscowości bez zgody żony. Po kilku latach wrócił, żona jednak postawiła mu pewne warunki. Pan musiał przepisać na nią mieszkanie i meble. Sąd orzekając rozwód nie pochwalił tego zachowania.

Uzależnianie pożycia z mężem od „przepisania” mieszkania na imię żony i darowania jej mebli może być uznane za współwinę żony w pogłębieniu powstałego już rozkładu wskutek nie usprawiedliwionego opuszczenia żony przez męża. (z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1951 r., sygn. C 1003/51)

Pamiętnik małżonki

Nie każdy związek jest udany. Wiadomo. Są upadki i wzloty. Co jeżeli małżonka, prowadząca pamiętnik opisała w nim swojego lubego w sposób szczegółowy, który niekoniecznie się temu lubemu spodobał? Zostało to podniesione w sprawie rozwodowej, jako argument za tym, że pani naruszyła zasadę wzajemnego poszanowania małżonków. Co na to sąd? Ano sąd uznał, że ten sposób dokumentowania rzeczywistości, chociaż może nie spodobać się opisywanemu, nie jest sprzeczne z wymienioną wyżej zasadą.

Opisywanie różnych szczegółów życia rodzinnego, zwłaszcza tych intymnych, może wywoływać rozmaite skojarzenia, a nawet niechętne reakcje osób, których te opisy dotyczą. Działanie takie samo w sobie nie może być jednak poczytane jako sprzeczne z zasadami wzajemnego poszanowania małżonków. (z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 4 marca 1997 r., sygn I ACa 12/97)

Reakcja na zdradę

Częstą przyczyną rozpadu związku bywa zdrada jednego z małżonków. Bardzo często niedochowanie wierności sprawia, że zdradzający małżonek zostaje uznany za winnego przy orzekaniu rozwodu. Wiadomo, Sąd Najwyższy dawno temu wskazał, że :

Istotą małżeństwa są, między innymi, stosunki płciowe między małżonkami z wyłączeniem takich stosunków z osobami trzecimi (z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 1951 r., sygn. C 184/51 )

Ale uwaga! Pomimo tego, że zdrada stanowi w związku ciężkie przewinienie, to trzeba uważać również jak się na wiadomość o zdradzie zareaguje. Dać się ponieść emocjom można jedynie w ograniczonym zakresie. Uznaje się w orzecznictwie sądów, że nawet w takiej sytuacji należy zachować względny spokój.

Naganna reakcja małżonka na nieodpowiednie zachowanie się drugiego małżonka jest niedopuszczalna i może prowadzić do uznania współwiny w rozkładzie pożycia. Za taką niewłaściwą reakcję należy uznać np. urządzanie gorszących awantur, bicie współmałżonka, obrzucanie go wulgarnymi zniewagami. ( z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2003 r., sygn. IV CKN 1957/00 )

Pozory zdrady

Jak już przy zdradzie jesteśmy, to warto zauważyć, że może przybierać ona różne formy. Wystarczy zobaczyć, co mówi o tym Sąd Najwyższy

Naruszeniem wierności małżeńskiej jest nie tylko zdrada polegająca na cudzołóstwie, ale także wszelkie zachowanie się małżonka wobec osoby trzeciej płci odmiennej, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości”. (z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 1951 r., sygn. C 735/50 )

Orzeczenie to pochodzi wprawdzie z lat 50tych, ale zdarza się, że jest cytowane również w orzeczeniach wydawanych aktualnie. Serio. W ogóle orzeczenia sądowe z tego okresu są bardzo ciekawe. Za zawinioną przyczynę rozwodu uznawano wówczas już samo zamieszkiwanie kobiety zamężnej z innym mężczyzną w jednej izbie.

Na sali sądowej pojawia się wiele ciekawych historii i emocji. Jest miłość, zdrada, pieniądze. Gotowy przepis na niejedną telenowelę. Mam nadzieję, że powyższe orzeczenia sądowe będą stanowiły dla Was ciekawostkę i okażą się miłą rozrywką. A tak na co dzień życzę Wam dużo miłości! Bez ingerencji sądowej ! 🙂

Ten post ma 14 komentarzy

  1. Pan od zwrotów za upominki i inne poniesione koszty na rzecz kochanki pewnie był bardzo niezadowolony z takiego obrotu sprawy i braku zwrotu tego za 'zainwestował’ w ten związek 😀

    1. lawyerka

      Z pewnością! Po takim orzeczeniu sądowym na pewno przemyśli dokładnie kolejne „inwestycje” 🙂

  2. Fajne ciekawostki. Faktycznie patrząc tak prawo jest z nami wszędzie i dotyczy różnych dziedzin. Pan od kryzysu wieku średniego to jakiś żartowniś chyba 😛 Zwrot wydatków hahaha 😀 Trzeba było myśleć wcześniej.

    1. lawyerka

      Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się z orzeczeń sądowych i jak przydatne mogą okazać nam się one na przyszłość.

  3. Jola (Yolsh)

    Oby się nie znaleźć w sytuacji do rozwodu. Wolę tylko o tym słuchać, czy ewentualnie widzieć u znajomych — choć ja nikomu nie życzę rozwodu.

  4. Kobietapo30

    Trochę zabawne…ale tak to już jest jak między ludzi wchodzą emocje, które nie sposób okiełznać. Jak zwykle bardzo interesujący post.

  5. Ciekawe przypadki 🙂
    „Musi liczyć się z pewnymi wydatkami, chociażby na drobne upominki do jakich można zaliczyć zakup kobiecie bluzki.” – to chyba nie dotyczy tylko tych w mocno średnim wieku 😀

    1. lawyerka

      Szczerze mówiąc byłam zdziwiona sposobem uzasadnienia tego orzeczenia przez sąd. Takie mocno stereotypowe 🙂

  6. Ciekawe przypadki 😉 O tym pierwszym już gdzieś czytałam, ale było też odnośnie 'zwrotu’ nakładów poniesionych na rzecz operacji biustu.. No także fajne rzeczy i dość zabawne. Choć gdy w grę wchodzą emocje już tak zabawnie może wcale nie być :/

    P.S. Gdzie się ukrywałaś z tym blogiem? Jestem tu pierwszy raz 😉

    1. lawyerka

      Taak była kiedyś sprawa na temat zwrotu pieniędzy za biust. Ja nie wiem czy to się w ogóle nie skończyło tak, że okazało się, że sponsorem przedsięwzięcia był policjant, który później został podejrzany o przyjmowanie korzyści majątkowych. Nie mam co do tego pewności, ale coś mi tak świta.
      W Internecie jak widać łatwo zaginąć 🙂 Ale zapraszam ponownie :):):)

  7. Mom on top

    Mnie się bardzo te przytoczone orzeczenia sądowe podobają, widać w nich wiele zdrowego rozsądku 🙂

    1. lawyerka

      Jak to się pisze często w uzasadnieniach: „zgodne z zasadami wiedzy, doświadczenia życiowego i logicznego rozumowania ” 😉

Dodaj komentarz